poniedziałek, 31 października 2011

Czy sen może odchudzać ? - Odchudzanie snem

We śnie można chudnąć, ale pod kilkoma warunkami:
* Długość snu: zbyt krótki sen, trwający poniżej 5 godzin, zaburza metabolizm tłuszczów, nasila wydzielanie greliny (hormon sytości). Rezultat to zwiększenie apetytu, zwłaszcza na produkty bogate w cukry. Pokazują to wyraźne wyniki badań Uniwersytetu w Chicago, w których sprawdzono, co jadły badane osoby po 8,5 oraz 5,5 godzinach snu. Okazało się że po krótkiej nocy zjadły one o ok. 220 kcal więcej niż po długiej. To oznacza, że przybrały na wadze ok. kilograma miesięcznie. Dłuższy sen to jednak nie tylko mniejszy apetyt- w nocy organizm może spalić nawet do 100 g tłuszczu(oprócz tego, że traci ok 500 g wody). Uzyskana z niego energia jest zużywana na regenerację komórek ciała. Dzieje się tak za sprawą hormonu wzrostu, wydzielanego w fazie głębokiego snu, który steruje metabolizmem. Aby jednak chudnąć, trzeba nie tylko dobrze spać ale przeznaczyć na to min. 7,5 godziny dziennie i zachować stałe pory zasypiania i wstawania (w weekendy można je przesunąć maks. O 2 godziny).

* Białko w kolacji: większość nowych diet odchudzających przewiduje w ramach kolacji jedynie produkt białkowy (rybę, mięso, jajko czy nabiał) w połączeniu z warzywami. Bardzo słusznie, ponieważ zawierają aminokwas tryptofan, niezbędny do produkcji melatoniny (hormonu snu). Pomagają w tym małe ilości węglowodanów- np. tyle, ile jest w porcji warzyw.

* Minimum cukru: insulina wydzielana po spożyciu cukrów zaburza spalanie tłuszczów, ponieważ sprawia, że to właśnie glukoza, a nie on, ostaje wykorzystana jako energia. Efekt tej blokady twa od 2 do nawet 5 godzin przed snem i planuj go tak, by zawierał mało węglowodanów. Zrezygnuj nie tylko ze słodyczy, słodkich napojów czy pieczywa, ale również z owoców, gotowanej marchewki, kukurydzy, buraków.

* Kawa i herbata: możesz tego nie zauważyć, ale zawarta w nich kofeina wpływa na twój sen, spłycając go. Najlepiej, jeśli ostatnią kawę wypijesz do godziny 14:30, a wieczorem zrezygnujesz z herbaty nawet zielonej. Zawarta w niej teina działa łagodniej niż kofeina z kawy, ale znacznie dłużej.

* Alkohol: chociaż kieliszek czerwonego wina może ułatwić zasypianie, w ciągu nocy działa przeciwko tobie. Alkohol zaburza fazę snu głębokiego (REM), w której zachodzi intensywne spalanie tłuszczu.

* Nikotyna:
wdychana z papierosowym dymem (aktywnie i biernie), obniża produkcję melaniny. Nie pal przed snem, a zamiast klubu wybierz spacer.

* Aktywność fizyczna: ruch pobudza uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i obniża produkcję insuliny, która jest 'hamulcem' ich spalania.

2 komentarze:

 1. Artykuł mnie bardzo zaciekawił, fajnie teraz wiem
  więcej. Ogólnie fajna strona :) Pozdrawiam

  dieta na odchudzanie

  OdpowiedzUsuń
 2. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together.
  I once again find myself spending way too much time both reading
  and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)