sobota, 19 listopada 2011

Przeżuwaj dłużej - wchłoniesz mniej kalorii !

Kiedy jemy zbyt szybko, w naszych żołądkach wydziela się więcej greliny - hormonu pobudzającego apetyt.

Grelina - to wydzielający się w żołądku hormon pobudzający apetyt. Gdy szybko i łapczywie pochłaniamy pokarmy, grelina wytwarza się w większych ilościach. Tymczasem jeśli skupimy się na dłuższym przeżuwaniu każdego kęsa, poziom hormonu będzie niższy, a ilość przyswajanych kalorii - mniejsza.

Jak donosi "American Journal of Clinical Nutrition", przeprowadzone niedawno badania wykazały, że osoby, które dwuipółkrotnie dłużej niż zwykle przeżuwają pokarmy, wchłaniają nawet do 12 % mniej kalorii! Do takich wniosków doszedł Jie Li z uniwersytetu medycznego w Harbin w Chinach. Do swojego eksperymentu zaprosił 30 osób - 14 otyłych i 16 charakteryzujących się prawidłową masą ciała. Uczony obserwował ich w trakcie śniadania i badał jak reagują ich organizmy w zależności od sposobu jedzenia.

Jak się okazało, grelina wydzielała się w mniejszym stężeniu u osób, które dłużej przeżuwały pokarmy. Delektowanie się posiłkiem powoduje za to wydzielanie większej ilości hormonu CCK, który ma działanie odwrotne niż grelina - zwiększa uczucie sytości.

Jeśli chodzi o poziom insuliny i glukozy we krwi, Jie Li nie zaobserwował różnic wynikających z czasu przeżuwania żywności.

Adam Drewnowski z University of Washington Center for Obesity Research w Seattle przyznaje, że samo dłuższe przeżuwanie każdego kęsa powoduje, że szybciej odczuwamy sytość. A to sprawia, że bilans kaloryczny posiłku jest niższy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)