czwartek, 8 grudnia 2011

Jak dbać o zęby i dziąsła?

Z jakimi problemami dotyczącymi zębów przychodzą ludzie do stomatologa?
Najczęstszym problemem są choroby dziąseł. Pacjenci skarżą się na ból dziąseł, krwawienie, twierdząc, że nie mają na to żadnego wpływu, że dzieje się to nie z ich winy. Prawda natomiast jest taka, że choroby przyzębia tylko w około 2 procentach mają podłoże genetyczne (jest to paradontoza prawdziwa), cała reszta dolegliwości, które pacjenci zazwyczaj określają mianem paradontozy, to stany zapalne przyzębia spowodowane osadzającą się płytką i kamieniem nazębnym.

Jak dbać o zęby i dziąsła, by zapobiec tym problemom?
Płytka i kamień nazębny są problemem, z którym sami możemy sobie radzić i zapobiegać poprzez dokładne czyszczenie zębów. Trzeba je myć po każdym, najmniejszym posiłku, szczotkując je co najmniej trzy minuty. Przeciętnie Polak myje zęby dużo krócej. Powinniśmy także, raz dziennie (najlepiej wieczorem), po wyszczotkowaniu, ostrożnie i delikatnie wynitkować zęby i wykonywać te czynności na tyle dokładnie, by płytka nazębna, która osadziła się na zębach, została szybko usunięta. Gdy ulegnie ona mineralizacji na skutek zaniedbania, przekształci się w twardy kamień nazębny i trzeba będzie udać się do dentysty, by go usunął.
Po nitkowaniu należy jeszcze przepłukać jamę ustną płynem do tego przeznaczonym, który dociera tam, gdzie nie dosięgnie ani szczoteczka, ani nawet nitka.

Ważna jest technika mycia zębów, należy czyścić je delikatnie, z wyczuciem, i nie szorować mocno, co grozi powstawaniem ubytków klinowych (przy dziąsłach). Dzieci powinny czyścić zęby ruchem okrężnym, dorośli stosować szczotkowanie metodą wymiatania.

Jakie szczoteczki, pasty oraz płyny do higieny jamy ustnej są zalecane i czy te droższe są lepsze?
Zalecana jest szczoteczka o miękkim włosiu, ewentualnie średniej twardości, nigdy twarda, bo nie wyczyści ona zębów dokładnie, a może uszkodzić dziąsła. Szczoteczka miękka w zupełności wystarczy, by bezpiecznie i skutecznie wyczyścić zęby. Nie ma znaczenia, czy używamy szczoteczek zwykłych czy elektrycznych. Jedną i drugą tak samo dokładnie można umyć zęby.
Jeżeli nie mamy dolegliwości w obrębie jamy ustnej, wybierzmy pastę taką, jaka nam odpowiada smakowo. Rekomenduje się pasty z fluorem, ale jeśli mieszkamy w regionie kraju, gdzie fluoru jest za dużo, używajmy pasty bez fluoru.
Przy zębach nadwrażliwych absolutnie nie należy używać past wybielających, ale łagodnych, do nadwrażliwych zębów. W przypadku występowania krwawienia dziąseł warto zwrócić uwagę na pasty do zębów zawierające mleczan glinu, który ma właściwości ściągające i zmniejszające krwawienie. Akcesoria do mycia nie muszą być najdroższe ani bardzo skomplikowane, ale dobrane jak najlepiej do potrzeb naszych zębów.

Jak często trzeba chodzić do dentysty na przegląd uzębienia?
Dzieci powinny odwiedzać stomatologa raz na cztery miesiące, dorośli zaś raz na pół roku.

Co szkodzi zębom najbardziej? Jaka żywność jest dla nich korzystna, a jaka szkodliwa?
Zębom najbardziej szkodzi podjadanie między głównymi posiłkami. Jeżeli jednak po takiej przekąsce (nawet bardzo słodkiej) umyjemy zęby, to nie ma problemu. Nie istnieje pokarm szczególnie szkodliwy czy korzystny dla zębów. Natomiast dla dzieci w okresie rozwoju bardzo korzystne jest pożywienie twarde, ponieważ gryzienie pobudza wzrost szczęki i żuchwy, wzmaga ukrwienie kości. Dla zębów dużo ważniejsza od diety jest właściwa higiena jamy ustnej. Nawet gdy najemy się słodkich i oblepiających przysmaków, ale potem umyjemy dokładnie zęby, nie będzie z tego powodu kłopotów. Najważniejsza jest systematyczność i sumienność w pielęgnacji jamy ustnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)