poniedziałek, 5 grudnia 2011

Rodzaje depilacji - wybierz dla siebie najlepszą

Dziś metod depilacji jest wiele, dlatego każda z nas ma szansę wybrać dla siebie sprawiającą najmniej problemów. Najważniejszą rzeczą jest aby ustalić ile czasu, pieniędzy i jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć oraz czy jesteśmy bardzo wrażliwi na ból (depilacja woskiem i depilacja depilatorem elektrycznym to dość bolesne zabiegi). Obecnie najdoskonalszym i najbardziej trwałym (usuwającym włosienie na zawsze) pod względem długotrwałości efektu i bezbolesności jest zastosowanie lasera, ale niestety metody te są wciąż drogie (zabieg trzeba powtarzać ok. 5 razy) i nie każdy może sobie na nie pozwolić.Rodzaje depilacji:

Maszynka
rodzaj depilacji całkowicie bezpieczny, szybki i bezbolesny. Jest łatwy i tani. Niestety trzeba często je powtarzać min. co 2 dni, a po każdym goleniu włoski odrastają grubsze i ciemniejsze. Najlepiej stosować zabieg podczas ciepłej kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana. Nakładamy żel bądź krem przeznaczony specjalnie do usuwania włosków. Po zabiegu wklepujemy w skórę krem nawilżający.

***
Plastry z woskiem
* użycie ich jest dość bolesne, wyróżniamy 2 rodzaje wosków: zimy i gorący, ten drugi jest przeciwwskazany dla kobiet, które mają problemy z pękającymi naczyńkami, żylakami (wysoka temperatura gwałtownie rozszerza żyły) i owrzodzeniami ud.
* plastry z woskiem zimnym rozgrzewamy w dłoni po czym mocno przyciskamy do ciała, następnie zrywamy plastry pod włos. Odrastanie włosków następuje, zwykle po 3-4 tygodniach. Musimy pamiętać by dobrze rozgrzać plastry, gdyż zbyt zimne nie chwytają wszystkich włosków. Długość włosków nie powinna przekraczać 1 cm, im większa długość owłosienia tym bardziej bolesne usuwanie.
* wosk gorący powinnyśmy wykonywać w gabinetach kosmetycznych, gdyż nadmierne podgrzanie wosku może doprowadzić do poważnych oparzeń a nawet owrzodzeń skóry. Wosk rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury i nakłada szpatułką na skórę. Czekamy aż wosk wystygnie i jednym ruchem zrywamy plastry. Jest to zabieg bardzo bolesny.

Zalety:
- efekt depilacji utrzymuje się nawet 3-4 tygodnie.
- po każdym kolejnym zabiegu włosy odrastają delikatniejsze
- po zabiegu skóra jest idealnie gładka (czasem możliwe podrażnienie)

Wady:
- włoski muszą mieć określoną długość (min. 5 mm)
- pomimo iż zabieg jest krótkotrwały jest dosyć bolesny
- przy nieumiejętności nakładania wosku i przyklejania plastra można nabawić się stanów zapalnych

***

Kremy i pianki do depilacji:
* ich składniki zawierają specjalne składniki chemiczne, które "rozpuszczają" włosy. Po 5 minutach włoski usuwamy specjalna szpatułką lub zwykłą gąbka do kąpieli. Nie powinno sie stosować tego typu depilacji przy skórze wrażliwej i delikatnej, gdyż skład kremów bądź pianek może doprowadzić do podrażnień. Najlepiej wykonać test przed zabiegiem nakładając preparat na małej powierzchni skóry. Depilację powtarzamy co 3-4 dni.

Zalety:
- zabieg pozwala usunąć nawet bardzo krótkie włoski
- po depilacji skóra pozostaje idealnie gładka
- odrastające owłosienie nie wrasta w skórę

Wady:
- posiadają nieprzyjemny zapach
- nie są polecane dla osób o wrażliwej skóry

***

Depilatory elektryczne:
* usuwają włoski, a podczas zabiegu odczuwalny jest ból. włosy, co zwykle wiąże się z ból. Włos jest wyrywany razem z cebulką, nieco poniżej powierzchni skóry, przeważnie nad korzeniem. Odrastające owłosienie jest dużo słabsze. Z powodu bólu jaki sprawia zabieg, jest używany przeważnie przy depilacji nóg. Ponowną depilację wykonujemy 2-3 tygodnie po poprzedniej.

Zalety:
- depilatory wyrywają nawet bardzo krótkie włoski
- skóra pozostaje gładka nawet na okres 3 tygodni

Wady:
- skóra bardzo łatwo "łapie" podrażnienie (odrastające włosy dosyć często wywołują podrażnienie)
- depilacja jest dość bolesnym zabiegiem
- zabieg jest dość skomplikowany i zajmuje sporo czasu
- włosy niestety nie odrastają w równym tempie

***

Laser
* metoda najskuteczniejsza i niestety najdroższa. Polega na trwałym nieusunięciu nadmiernego owłosienia. Najlepsze efekty otrzymywane są u osób o jasnej nieopalonej karnacji. Laser wpuszczając wiązek światła niszczy mieszek włosowy. By zabieg był skuteczny, trzeba go wykonać kilka razy. Zabieg powtarzamy około 5 razy w odstępach 3-4 tyg. Niestety po zabiegu musimy unikać słońca a zwłaszcza opalania, również gorących kąpieli na miesiąc. Energia lasera pochłaniana jest przez barwnik o nazwie melanina. Wytworzona energia cieplna niszczy mieszek włosowy i cebulkę.
W cebulkę włosa zostaje wkłuta igła, przez którą przepływa stale prąd galwaniczny - elektroliza lub prąd zmienny - termoliza. Połączenie dwóch zabiegów jest tzw. blend wykorzystujący dwa rodzaje prądu, w efekcie czego włos ulega całkowitemu zniszczeniu.

Wpływ na skórę:
Zarówno zaczerwienienie jak i niewielkie strupki ustępują po kilku dniach. Przy wyjątkowej nadwrażliwości mogą się utrzymywać do 3 tygodni. Przed zabiegiem zawsze wykonywana jest próba. Jeżeli odczyn skóry jest prawidłowy zabieg można wykonać po 15 - 30 min. od dokonania próby. Jeżeli pojawią się wątpliwości wówczas wykonuje się ponowne próbne naświetlanie po upływie kilku dni.

Przeciwwskazania:
- ciąża
- bardzo świeża opalenizna (należy przerwać kąpiele słoneczne w solarium na 4 tygodnie przed zabiegiem oraz samoopalacze na 2 tygodnie przed zabiegiem), nie opalamy się przed zabiegiem jak i również między zabiegami
- skłonność do przebarwień
- depilacja woskiem i pęseta (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem).
- stosowanie kremów zawierających retinol, isotretinoinę, kwasy owocowe, wit. C (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)
- kolor włosów (ciemne włoski najlepiej działają na laser)
- bielactwo, łuszczyca
- leki światłouczulające, retinoidy, antybiotyki
- peeling (przestać używać do 1 tygodnia przed zabiegiem)
- spożywanie ziół (dziurawiec, nagietek; przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
- stosowanie kremów złuszczających (przestać używać do 1 tygodnia przed zabiegiem)
- stosowanie herbatek wyszczuplających

Po zabiegu depilacji laserowej:
* Obowiązkowo nie wolno się opalać - bezwzględnie chroń skórę przed słońcem - minimum 4 tygodnie po zabiegu
* kosmetyki i leki złuszczające peelingi ogranicz do minimum 2 tygodni po zabiegu.
* nie stosuj leków światłouczulających, dziurawca, nagietka, itp.
* bezpośrednio po zabiegu nie stosuj mydła, toników na bazie alkoholu, spirytusu, dezodorantów, oraz obowiązkowo zrezygnuj z basenu

***

Epilacja
* zabieg kosmetyczny polegający na zniszczeniu lub uszkodzeniu cebulek włosa i mieszków włosowych. Wadą tego zabiegu jest to, że na każdą cebulkę włosa trzeba działać osobno. Sprawia to iż zabieg staje się czasochłonny i kosztowny. Ponadto zabiegi należy powtarzać – po pierwszym zabiegu nie osiągnie się efektów długotrwały. Niektóre techniki maja skuteczność rzędu 15% po jednym zabiegu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)