czwartek, 12 stycznia 2012

Na kaszel i katar, czyli zioła na przeziębienie

Trudny czas przeziębień
Przeziębienie jest wywołane przez infekcje wirusowe. Kichanie i kasłanie powoduje łatwe i szybkie rozprzestrzenianie się choroby. W celu zapobieganiu odwodnienia zaleca się picie dużej ilości płynów.

Jakie zioła z przydomowego ogródka możemy wykorzystać przy przeziębieniu?

Bez czarny – na zapalenie gardła
Kwiaty czarnego bzu zawierają flawonoidy, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, garbiki i śluz. W owocach natomiast występują głównie glikozydy antocyjanowe, kwasy fenolowe, witamina C, witaminy z grupy B, cukry i pektyny.
Kwiaty działają moczopędnie i napotnie, zwiększają elastyczność i zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Stosowane np. do płukania gardła działają przeciwzapalnie.
Owoce natomiast działają odtruwająco i ułatwiają usuwanie szkodliwych metabolitów. Kwiat bzu stosuje się przy wystąpieniu gorączki, ponieważ działa napotnie i przeciwgorączkowo

Koper włoski – na kaszel
Owoce kopru włoskiego mogą pomóc na przeziębienie, ponieważ zawierają flawonoidy, stigmasterol, olejki, białko i cukry. Działają wykrztuśnie i rozkurczająco.

Berberys zwyczajny – przeciw gorączce
W lecznictwie wykorzystywane są liście, owoce, korzeń i kora z korzenia berberysu. Owoce zawierają kwasy organiczne, pektyny, cukry, witaminę C. W przeziębieniach wykorzystuje się owoce, ponieważ wykazują działanie przeciwgorączkowe.

Dziewanna wielokwiatowa – przeciw wirusom

Dzięki zawartości saponin, karotenoidów i flawonoidów dziewanna wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwwirusowe. Odwary i napary stosowane w chorobach górnych dróg oddechowych i mogą być wykorzystywane do płukania jamy ustnej i gardła.

Goździki – przeciw bakteriom

Popularnie znane goździki są pączkami kwiatowymi goździkowca wonnego. Zawierają olejki lotne, garbniki, kariofylinę, eugeninę, związki śluzowe. W lecznictwie wykorzystywane są jako środek przeciwbakteryjny przy przeziębieniach, katarze, stanie zapalnym błony śluzowej gardła, jamy ustnej i nosa.

Czosnek – używany od wieków

W celach leczniczych wykorzystywana jest cebula czosnku. Dzięki zawartości alliny, alkilowych pochodnych alliny, flawonoidów, pochodnych adenozyny, śluzów, witamin i siarki działa bakteriobójczo.
Czosnek przez niektórych nazywany jest „antybiotykiem starożytności”, ponieważ od dawnych czasów znany był jako środek przeciwdziałający zarazom.

Lipa – przeciw gorączce
Za działanie lecznicze odpowiedzialny jest kwiatostan lipy, zawierający flawonoidy, olejki eteryczne, sole mineralne, tri terpeny i związki śluzowe.
Napary zwiększają wydzielanie potu, poprawiają parowanie i oddychanie przez skórę. Jako lek przeciwgorączkowy zaleca się jednorazowe podanie naparu z 2–6 gramów kwiatów lipy.

Malina – na rozgrzanie
Surowcem stosowanym w przeziębieniach są owoce. Syrop z owoców malin działa rozgrzewająco i napotnie.
Krwawnik pospolity – właściwości przeciwzapalne
Wykorzystywane jest ziele krwawnika i kwiat. Zawierają one seskwiterpeny, flawonoidy, achilleinę, betainę, związki mineralne, w tym mangan. Obydwie części wykazują działanie przeciwzapalne i rozkurczające, ale kwiat ma silniejsze właściwości.

Wiązówka błotna – na ból
W celach leczniczych wykorzystywane są kwiat wiązówki oraz ziele. Składnikami odpowiedzialnymi za działanie wiązówki są glikozydy fenolowe, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy. Składniki te działają przeciwgorączkowo, napotnie, przeciwzapalnie, a także przeciwbólowo.
Przeciwwskazaniem do stosowania wiązówki jest alergia salicylowa, a także nadwrażliwość na salicylany. Z syntetycznymi lekami salicylowymi wiązówka błotna wchodzi w interakcje i powoduje wzmocnienie działania przeciwzakrzepowego, co może doprowadzić do krwawień.

Wierzba – przeciw gorączce
W lecznictwie wykorzystywana jest kora wierzby otrzymywana z wierzby purpurowej, charakteryzującej się dużą zawartością glikozydów salicylowych, flawonoidów i garbników.
Wyciągi z kory działają przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
Jednak podobnie jak wiązówka, przeciwwskazaniem do stosowania wierzby jest uczulenie lub nadwrażliwość na salicylany, a także ciąża, karmienie piersią i astma oskrzelowa.
Mięta pieprzowa – na ból gardła
W lecznictwie stosuje się liście mięty pieprzowej, ziele, olejek i mentol, zawierają one garbniki, fenolokwasy, karotenoidy, sterole i flawonoidy. Wyciągi z liści mięty stosowane są w bólach gardła.

Imbir – na rozgrzanie
W lecznictwie wykorzystywane są kłącza imbiru, zawierające między innymi kwasy organiczne, olejki i skrobię. W Azji rozdrobnione kłącze stosowane jest przy bólach głowy, ale ma także działanie rozgrzewające.

Lebiodka pospolita – działanie odkażające
Zawiera seskwiterpeny, katechinę, kwasy fenolowe, flawonoidy. Wyciągi z ziela lebiodki działają odkażająco i wykrztuśnie. Lebiodka wykorzystywana jest także do inhalacji w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i jako środek do płukania jamy ustnej.

Róża – działanie wykrztuśne

Owoce róży zawierają witaminę C, karoteny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne. Kwiat róży zawiera flawonoidy, antocyjany, garbniki. Odwar z kwiatu wykorzystywany jest jako lek o działaniu przeciwzapalnym, owoc natomiast działa wykrztuśnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)