środa, 11 stycznia 2012

Ochrona dłoni zimą

Na dłoniach znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, stąd podatność na przesuszenie. Jednocześnie duża liczba gruczołów potowych powoduje odwodnienie. W okresie zimowym dłonie wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony.

Krem ochronny
Powinien hamować odparowywanie wody, odżywiać i chronić przed utratą ciepła.
Pamiętaj, by wklepywać krem nawilżający zawierający glicerynę lub silikon, zaraz po umyciu rąk, w czasie pracy w biurze lub na komputerze i zawsze wtedy, gdy skóra jest sucha. Wzmocni on naturalny płaszcz ochronny skóry.
Nie musisz używać kremu przeznaczonego do rąk, może to być masło do ciała, tłusty krem do twarzy lub nawilżająca maseczka. Jeśli preparat jest gęsty – tym lepiej, dłużej będzie przylegał do skóry, a co za tym idzie – chronił ją.
W sprzedaży znajdują się także kremy, które tworzą na skórze dłoni tak zwaną biologiczną rękawiczkę. Stosuj go, jeśli Twoje ręce są szczególnie narażone na kontakt z substancjami drażniącymi, np. podczas nakładania farby do włosów, mycia naczyń.

Mycie rąk

By nie powodować zbytniego przesuszenia skóry dłoni, myj ręce preparatem, który ma neutralny odczyn pH 5,5. Możesz też kupić płyn do mycia rąk zawierający krem nawilżający lub oleje roślinne.
Unikaj gorącej wody, ponieważ rozpuszcza ona ochronną warstwę tłuszczową dłoni. Po przyjściu do domu nie zanurzaj ich od razu w gorącej wodzie, ponieważ pogorszy to jeszcze kondycję naskórka. Po umyciu rąk, nie trzyj ich zbyt mocno szorstkim ręcznikiem.

Bez rękawiczek ani rusz
W temperaturze +2 stopni C najczęściej dochodzi do odmrożeń. Pamiętaj więc, by założyć rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu. Jeśli na zewnątrz panuje duży mróz, lepiej załóż te z jednym palcem, dłonie wolniej będą tracić ciepło.
Jeśli na Twoich dłoniach już pojawiły się podrażnienia unikaj rękawiczek z wełny, gdyż mogą tylko pogorszyć stan skóry. Zamiast nich załóż rękawiczki z polaru i udaj się na kąpiel parafinową do kosmetyczki lub zrób takową w domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)