środa, 6 czerwca 2012

Jak poprawnie myć włosy?

W ciągu roku kilkaset razy nanosisz szampon i spłukujesz go. Najmniejszy błąd w tym prostym zabiegu, jeśli jest powtarzany często, może osłabić włosy, sprawić, że będą słabe i matowe.

Jak często myć włosy? Jeśli istnieje taka potrzeba, nawet codziennie. Mycie głowy raz w tygodniu nie spowolni pracy gruczołów łojowych. Natomiast tłusta skóra i włosy są idealną pożywką dla szkodliwych bakterii. Pierwsza zasada pielęgnacji włosów, to utrzymywanie ich stałe w czystości. Po szampon sięgamy, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy przetłuszczenia. Co robić, by zmniejszyć produkcję gruczołów łojowych, aby fryzura wyglądała świeżo przez kilka dni?

Przestrzegaj 3 zasad:
1. Używaj tylko łagodnych kosmetyków, przeznaczonych do codziennego mycia głowy. W czasie kuracji zmniejszającej przetłuszczanie się włosów zapomnij o szamponach zwiększających objętość czy nabłyszczających. Wrócisz do nich, kiedy gruczoły łojowe będą już pracowały na zwolnionych obrotach. Jeśli po miesiącu używania delikatnych preparatów nie zauważysz poprawy, skorzystaj z szamponu do włosów przetłuszczających się. Zastosuj też ziołową płukankę z kory wierzby i liści dębu. Naparem spłukuj włosy po każdym ich umyciu.
2. Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy. Zwykle zaczynamy od czubka głowy i właśnie w tym miejscu włosy są najbardziej zniszczone, ponieważ skondensowane składniki kosmetyku uszkadzają strukturę łusek włosowych. Fryzjerzy radzą wlać szampon w zagłębienie dłoni, dolać odrobinę wody i dopiero tak rozcieńczoną mieszankę rozprowadzić po włosach. Ile szamponu użyć do jednorazowego mycia? To
zależy od jego właściwości. Dobra rada: wlej na dłoń kleks szamponu wielkości orzecha laskowego, rozcieńcz wodą i nanieś na czubek głowy. Drugą taką samą porcję nanoś z boków głowy. Jeśli kosmetyk nie pokrył wszystkich włosów, dodaj następną porcję.
3. Do płukania włosów nie używaj gorącej ani zimnej wody. Zbyt wysoka lub niska temperatura pobudza gruczoły łojowe do pracy. Najlepsze efekty przynosi woda letnia. Włosy płucz tak długo, aż poczujesz, że są one śliskie, bez śladu szamponu.

Aby lśniły i były puszyste. Masz do dyspozycji całą armię kosmetyków, mających wygładzać powierzchnię włosa. Używaj ich według zasad podanych wyżej. Im mniej zużyjesz szamponu i im bardziej go rozcieńczysz, tym lepszy osiągniesz efekt Substancje czynne w szamponie powinny oddziaływać krótko. Efekt ich działania można wzmocnić balsamem, odżywką lub maseczką. Pamiętaj jednak, że każdy nadmiar szkodzi. Dlatego dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków do włosów w minimalnych ilościach, a co jakiś czas robienie przerwy. Wówczas odżywki zastąp maseczką z żółtka z dodatkiem kilku kropel witaminy P.

Uwaga! Na nic nie zdadzą się najlepsze kosmetyki i preparaty naturalne, jeśli popełnimy najczęstszy błąd - do płukania użyjemy za mało wody. Nie można oszczędzać wody, płucząc włosy po myciu. Włosy trzeba płukać minimum 3 minuty dużym strumieniem wody. Na zakończenie mycia głowy włosy polej mieszanką wody i soku z 1/2 cytryny lub dobrego, winnego octu.
Po myciu. Używaj miękkiego, bawełnianego ręcznika. Osusz nim włosy bardzo delikatnie i natychmiast zdejmij z głowy. Efektowny turban na głowie działa jak sauna. Poci się pod nim skóra, a gruczoły - szaleją! Otwierają się również łuski włosowe. Czasami wystarczy zmienić sposób używania ręcznika, by pozbyć się problemu z przetłuszczającymi się włosami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)