poniedziałek, 4 czerwca 2012

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne, inaczej zwane organicznymi lub ekologicznymi, tworzone są na bazie składników pochodzenia naturalnego, zwykle roślinnego lub mineralnego. Nie powinny zawierać substancji szkodliwych dla człowieka i testowanych na zwierzętach. Ich głównymi składnikami są wyciągi z roślin, przede wszystkim ziół, naturalne olejki i aromaty. Wykorzystują naturalne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne zawarte w przyrodzie. Nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów i aromatów, przez co mogą być stosowane przez alergików.

Efekty stosowania zwykłych kosmetyków a kosmetyków naturalnych

Zwykłe, drogeryjne kosmetyki zawierają mnóstwo silikonów i innych sztucznych substancji, które powodują chwilowe napięcie i wygładzenie skóry, sprawiając, że wygląda młodo i świeżo. Jednak po jakimś czasie od zaprzestania stosowania, np. danego kremu do twarzy, skóra traci piękny i promienny wygląd. Wygląda na zmęczoną i można zauważyć pojawienie się większej ilości niedoskonałości. Sztuczne składniki uzależniają skórę i nie pobudzają jej do samoczynnej regeneracji. Kosmetyki naturalne nie tworzą na niej napinającej warstwy ochronnej, ale wnikają w głąb i pobudzają komórki naskórka do wytężonej pracy. Nie spodziewajmy się zatem natychmiastowych efektów, ale na pewno po dłuższym czasie stosowania zauważymy znaczną poprawę stanu skóry, która będzie się utrzymywać.

Osoby o skórze wrażliwej, naczynkowej lub atopowej muszą szczególnie ostrożnie wybierać preparaty do pielęgnacji ciała. Samodzielne stosowanie ziołowych naparów w codziennej pielęgnacji może powodować podrażnienia i uczulenia. Naturalne składniki są jednak pozbawione wszystkich szkodliwych i uczulających substancji. Nie posiadają sztucznych barwników i zapachów. Są dokładnie przebadane, co także wpływa niestety na wyższą od standardowej dla danego typu kosmetyku cenę.

Składniki kosmetyków naturalnych

Składniki stosowane do produkcji naturalnych kosmetyków pochodzą z upraw ekologicznych, nadzorowanych przez zespół specjalistów, kosmetologów i dermatologów. Są konserwowane tylko przez naturalne konserwanty. Kosmetyki organiczne nie mogą być testowane na zwierzętach. Jedynym dopuszczalnym sposobem otrzymywania składników pochodzenia zwierzęcego jest ich pozyskiwanie od żyjących zwierząt. Ich produkcja nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska, gdyż zarówno składniki, jak i metody ich pozyskiwania są całkowicie ekologiczne. Każdy kosmetyk, który ma być uznawany za naturalny lub ekologiczny musi uzyskać certyfikat jednej z niezależnych organizacji certyfikujących.

Oczywiście kosmetyki naturalne można wytwarzać na własne potrzeby również domowymi sposobami. Potrzebne składniki, akcesoria oraz przepisy można znaleźć w sklepach internetowych lub zielarskich. Tego typu kosmetyki wytwarzane w domowym zaciszu, ze względu na środki ostrożności nie powinny być stosowane przez dzieci i alergików. Korzystaj w tym przypadku tylko ze sprawdzonych i znanych sklepów internetowych, gdyż portale aukcyjne nie gwarantują bezpieczeństwa sprzedawanych na nich kosmetyków i składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo wam dziękuję za każdy komentarz ! :*

Staram się odwiedzać i komentować wasze blogi :)

Jeśli spodobał Ci się mój blog zaobserwuj go, jeśli spodoba mi się Twój, również zaobserwuję . ;)